BLOG NA KOBIECE TEMATY

BOLESNE MIESIĄCZKI: NIEWYGODNA PRAWDA O TYM, JAK WSPÓŁCZESNY STYL ŻYCIA WPŁYWA NA NASZĄ NIERÓWNOWAGĘ HORMONALNĄ

BOLESNE MIESIĄCZKI: NIEWYGODNA PRAWDA O TYM, JAK WSPÓŁCZESNY STYL ŻYCIA WPŁYWA NA NASZĄ NIERÓWNOWAGĘ HORMONALNĄ

28 sty 2023

Czy wiesz, że nasz styl życia (co jemy, jak intensywnie się ruszamy, ile godzin śpimy, ile odpoczywamy itp.) ma bezpośredni wpływ na naszą (nie)równowagę hormonalną? Bolesne miesiączki lub intensywne objawy PMS są oznaką braku równowagi hormonalnej. Hormony kobiety podlegają comiesięcznym wahaniom, ale nasz styl życia również na to wpływa.

W dzisiejszym świecie istnieje coraz większa presja na szybkość (wszystko musi być „zrobione szybko“), co stwarza dodatkowe obciążenie w postaci stałego stresu. Jeśli dodamy do tego dietę ubogą w składniki odżywcze, mało snu i ćwiczeń, nic dziwnego, że objawy PMS nasilają się z miesiąca na miesiąc.

Nie wystarczy jednak zadbać o wszystkie te aspekty naszego życia na tydzień przed miesiączką. Znalezienie równowagi hormonalnej i życiowej jest często podróżą na całe życie. Podróżą, która przynosi efekty😊.

JAKICH POKARMÓW UNIKAĆ, ABY ZŁAGODZIĆ OBJAWY PMS I BOLESNE MIESIĄCZKI?

Być może nie jest to dla Ciebie nowość, ale jeśli spożywasz zwiększone ilości tych pokarmów, jest całkiem prawdopodobne, że twoje hormony osiągają stan nierównowagi, co następnie objawia się słabymi / bolesnymi miesiączkami i intensywnymi objawami PMS (skurcze podbrzusza, wahania nastroju, zmęczenie i drażliwość, wzdęcia i gazy, trądzik hormonalny, bóle mięśni, wypadanie włosów, zaburzenia snu, złość i depresja):

Cukier i gluten

 

Cukier i gluten są niestety pokarmami powodującymi stany zapalne. Nie mówimy Ci, abyś całkowicie ich unikała. My również wiemy, jak wygląda okres przedmiesiączkowy, kiedy apetyt na słodycze rośnie i jest to ok. Musisz uważać na ilość spożywanego cukru w diecie, a spożywając gluten, sięgaj po „ciemniejsze“ zboża z pełnego przemiału (tzw. mąki pełnoziarniste, wypieki), ponieważ zawartość glutenu jest tam kompensowana przez wyższą zawartość błonnika. 

Kofeina

 

Czy wyobrażasz sobie życie bez kofeiny? My nie - ani trochę. Ale doszliśmy do punktu, w którym nie było innego wyjścia i na własnej skórze możemy potwierdzić, że kawa lub kofeina ma wpływ na naszą równowagę hormonalną - i to nie w pozytywnym tego słowa znaczeniu.

Hormon zwany kortyzolem jest w naszym organizmie wytwarzany przez nadnercza i jest odpowiedzialny za dostarczanie nam energii, gdy jej potrzebujemy (mamy jej dużo, gdy wstajemy rano, a jej poziom spada w ciągu dnia, dzięki czemu możemy położyć się do łóżka zmęczeni i zasnąć w nocy). Jeśli lubisz rano wypić filiżankę kawy, lub nawet dwie, kofeina wpływa na funkcjonowanie nadnerczy i powoduje dla nich większy stres, które wytwarzają więcej kortyzolu (jest on również odpowiedzialny za radzenie sobie ze stresem). Wyższa produkcja kortyzolu z kolei wpływa na wyższy poziom cukru we krwi, co z kolei skutkuje zmęczeniem, ciągłym głodem, zwiększonym apetytem na słodycze, częstym oddawaniem moczu i trudnościami z utratą wagi. Prawdopodobnie zauważyłaś, że po wypiciu kawy nagle masz dużo energii (kortyzol wzrasta), ale po pewnym czasie zmęczenie powraca, czujesz się głodny, mimo że jadłaś, masz ochotę na słodycze po jedzeniu i nie zadowalasz się kostką czekolady (poziom cukru we krwi wzrósł).

Wszystko zależy od ilości. Nie musisz od razu przestać pić kawy, być może ograniczenie się do jednej filiżanki dziennie wystarczy.

Alkohol

 

Spożycie alkoholu bezpośrednio wiąże się z tym, jak bolesne mogą być objawy PMS. Naukowcy doszli do wniosku, że dzieje się tak, ponieważ alkohol jest bezpośrednio związany z hormonami, które kontrolują nasz nastrój, nasze emocje. Jednym z takich hormonów jest serotonina. Zwiększone spożycie alkoholu prowadzi do nasilenia i pogorszenia objawów PMS oraz bolesnych lub nieregularnych miesiączek. Choć może to być trudne, postaraj się ograniczyć wieczorną lampkę wina do 2-3 razy w tygodniu.

FAST FOOD 

 

Przetworzona i pakowana żywność zawiera sztuczne hormony i często jest naszpikowana cukrem i solą. Badania pokazują, że emocjonalne i fizyczne objawy PMS są znacznie gorsze u kobiet, które regularnie spożywają żywność przetworzoną. Tak więc, nawet jeśli gotowanie domowego posiłku może zajmować więcej czasu, wysiłek jest tego wart. Badania wykazały, że dieta zachodnia, w szczególności dieta o zwiększonym spożyciu przetworzonej żywności, powoduje więcej przypadków PMS.

Każdy z nas od czasu do czasu ma ochotę na paczkę chipsów lub szklankę coli. Dopóki zdarza się to od czasu do czasu - nie jest to dużym problemem, ale należy uważać, aby nie spożywać tych pokarmów codziennie, ponieważ tak jak mają one negatywny wpływ na układ hormonalny, mają również zły wpływ na pozostałe układy w organizmie.

 

JAKIE ZMIANY MOŻNA WPROWADZIĆ W STYLU ŻYCIA, ABY ZŁAGODZIĆ OBJAWY PMS, BOLESNE I NIEREGULARNE MIESIĄCZKI ORAZ PRZYWRÓCIĆ RÓWNOWAGĘ HORMONALNĄ?

Sen

Należy spać od 8 do 9 godzin na dobę i starać się kłaść spać o rozsądnej porze. Tak - w przypadku małych dzieci jest to wymóg nierealny do spełnienia, więc staraj się przynajmniej spać wtedy, kiedy śpi Twoje dziecko.

Ruch i ćwiczenia

Regularne ćwiczenia mogą znacznie zmniejszyć objawy PMS - zarówno emocjonalne, jak i fizyczne. Prawdopodobnie zauważyłaś, że po aktywności sportowej czujesz się znacznie szczęśliwsza i bardziej zadowolona 🤩. Nie ma znaczenia, czy jest to bieganie, joga, pilates czy podnoszenie ciężarów. Chodzi o to, aby sprawiało to przyjemność i uszczęśliwiało.

Stres

Znalezienie zdrowych sposobów na wyeliminowanie stresu jest kluczem do utrzymania kobiecego ciała / zdrowia w równowadze. Stres może siać spustoszenie w naszych hormonach i jeszcze bardziej pogarszać objawy PMS. Ćwiczenie jogi, medytacja lub znalezienie wewnętrznej równowagi i czasu dla siebie powinno być integralną częścią równoważenia cyklu.

Nawadnianie

Może się wydawać, że picie wody jest zupełnie prostym zadaniem. Jednak podczas picia wody należy uważać, aby nie wypić litra wody za jednym razem, a następnie nie pić przez wiele godzin. Zaleca się picie wody w mniejszych ilościach (150 ml - 200 ml) co pół godziny/godzinę. W ten sposób faktycznie nawadniasz organizm, a nie tylko „przepuszczasz“ wodę i obciążasz nerki.

Vellena

I najlepsze na koniec😇. Naturalny napój dla kobiet Vellena opracowaliśmy tak, aby nie tylko dobrze smakował, ale także uzupełniał niezbędne składniki odżywcze, które przywracają równowagę wewnętrzną i hormonalną.

Raz dziennie wymieszaj Vellenę w 100 ml wody i przygotuj smaczny napój, który pomoże Ci zmniejszyć objawy PMS oraz bolesne lub nieregularne miesiączki.

BOLESNE MIESIĄCZKI: NIEWYGODNA PRAWDA O TYM, JAK WSPÓŁCZESNY STYL ŻYCIA WPŁYWA NA NASZĄ NIERÓWNOWAGĘ HORMONALNĄ

28 sty 2023

Czy wiesz, że nasz styl życia (co jemy, jak intensywnie się ruszamy, ile godzin śpimy, ile odpoczywamy itp.) ma bezpośredni wpływ na naszą (nie)równowagę hormonalną? Bolesne miesiączki lub intensywne objawy PMS są oznaką braku równowagi hormonalnej. Hormony kobiety podlegają comiesięcznym wahaniom, ale nasz styl życia również na to wpływa.

PMS (SYNDROM PRZEDMENSTRUACYJNY) - PRZYCZYNY, OBJAWY, WSKAZÓWKI JAK SOBIE Z NIM RADZIĆ

PMS (SYNDROM PRZEDMENSTRUACYJNY) - PRZYCZYNY, OBJAWY, WSKAZÓWKI JAK SOBIE Z NIM RADZIĆ

8 gru 2022

PMS lub Zespół napięcia przedmiesiączkowego to okres około 1-2 tygodni przed miesiączką, któremu towarzyszą różne objawy emocjonalne i fizjologiczne.

Objawy przedmiesiączkowe obejmują całą listę objawów, ale do najbardziej znanych należą:

 • skurcze w podbrzuszu
 • wahania nastroju, zmęczenie i rozdrażnienie
 • wzdęcia
 • trądzik hormonalny
 • bóle głowy oraz mięśni
 • wypadanie włosów
 • zaburzenia miesiączki (jej brak)
 • objadanie się i wzmożony apetyt na słodycze

W tym artykule przyjrzymy się bliżej temu, co powoduje PMS, jak rozpoznać, że cierpisz na zespół napięcia przedmiesiączkowego i jak najlepiej sobie z nim radzić.

DLACZEGO POWSTAJE PMS?

Do tej pory nie wiadomo, co jest główną przyczyną PMS. Istnieje jednak kilka teorii.
Pierwszą z nich jest dominacja estrogenu. PMS już od dawna łączony jest ze zbyt wysokim poziomem estrogenu w organizmie. To jednak z automatu nie oznacza, że we krwi krąży więcej estrogenu. Możesz mieć „tylko“ zmniejszoną szybkość wydalania estrogenu z organizmu (prawdopodobnie z powodu „osłabionej“ wątroby). Drugą opcją jest to, że masz niższy poziom progesteronu - który następnie pojawia się jako „wysoki estrogen“ w stosunku estrogenu do progesteronu, mimo że estrogen jest w rzeczywistości w porządku, tylko progesteron jest niższy. Ostatnia możliwość mówi, że jesteś po prostu bardziej wrażliwą duszą, która jest bardziej podatna na zmiany hormonalne.
Przyjrzyjmy się bliżej roli wątroby w tym wszystkim. Jedną z głównych funkcji wątroby jest wydalanie nadmiaru hormonów z krwi. Ponieważ narząd ten jest tak zależny od rozpuszczalnych w wodzie witamin z grupy B, wszelkie funkcje, które wyczerpują te składniki odżywcze, mogą zmienić funkcjonowanie wątroby. Mówimy tu o przyjmowaniu tabletek antykoncepcyjnych, piciu alkoholu lub kawy oraz wysokim poziomie stresu.

Badania pokazują jednak, że suplementacja witaminami z grupy B i magnezem może pomóc w przywróceniu funkcji wątroby, a tym samym skuteczniejszym usuwaniu estrogenu i łagodzeniu objawów PMS. Duży wpływ ma również ruch, eliminacja stresu, sen co najmniej 8 godzin dziennie, nawadnianie i zdrowa dieta z odpowiednim spożyciem zdrowych tłuszczów oraz błonnika.

OBJAWY PRZEDMENSTRUACYJNE

Tak jak każda z nas jest wyjątkowa, tak samo wyjątkowe są objawy PMS. U niektórych trwają one przez 14 dni i wpływają na codzienne funkcjonowanie, niektóre z nas nawet nie wiedzą, czym jest PMS. Należą do nich:

 • skurcze w podbrzuszu
 • wahania nastroju, zmęczenie i rozdrażnienie
 • wzdęcia
 • trądzik hormonalny
 • bóle głowy oraz mięśni
 • objadanie się i wzmożony apetyt na słodycze
 • tkliwość piersi
 • zmęczenie i wypadanie włosów
 • problemy z koncentracją
 • problemy ze snem
 • depresja i rozdrażnienie

Objawy mogą zmieniać się z miesiąca na miesiąc, ale u niektórych kobiet są one stałe i wciąż takie same. Łączy je jednak jedno - wszystkie powinny ustąpić wraz z nadejściem miesiączki.

Około połowa kobiet cierpiących na PMS cierpi również na inne problemy zdrowotne, które mogą nasilać się w tym właśnie okresie. Te problemy zdrowotne mają wiele wspólnych objawów z PMS i obejmują:

 • depresja i zaburzenia lękowe - objawy nakładają się na PMS i mogą być nasilone w okresie poprzedzającym miesiączkę
 • IBS lub zespół jelita drażliwego - skurcze, wzdęcia, gazy, objawy IBS mają tendencję do nasilania się przed miesiączką
 • Chroniczne zmęczenie - kobiety są bardziej zmęczone, bardziej podatne na obfite krwawienia i przedwczesną menopauzę
 • Zespół bolesnego pęcherza - kobiety z tym zespołem są bardziej podatne na skurcze podczas miesiączki.

JAK SKUTECZNIE RADZIĆ SOBIE Z PMS?

Najważniejszą rzeczą, którą należy sobie uświadomić, jest to, że nie musisz każdego miesiąca cierpieć. Jak wspominaliśmy powyżej, Twoje zdrowie jest w Twoich rękach, a ogromny wpływ na jego stan mają regularne ćwiczenia, eliminacja stresu (medytacja, joga), sen co najmniej 8 godzin na dobę, picie i spożywanie zdrowej diety z wystarczającą ilością zdrowych tłuszczów i błonnika. Składniki odżywcze, które zawarliśmy w naszym naturalnym napoju dla kobiet Vellena w celu złagodzenia objawów PMS, są sprawdzone i poparte badaniami naukowymi:

 • Witaminy z grupy B: szereg witamin z grupy B jest niezbędnych dla metabolizmu i funkcjonowania wielu neuroprzekaźników. Wykazano, że w przypadku PMS witamina B6 pomaga zwalczać depresję i stany lękowe. Jej wielką zaletą jest zdolność do łagodzenia wielu objawów PMS w tym samym czasie. Witamina B6 przyczynia się do regulacji aktywności hormonalnej, co ma wpływ na łagodzenie trądziku hormonalnego, wahań nastroju, stanów lękowych i drażliwości, a także nieregularnych miesiączek.
 • Witamina C: witamina C, która jest kluczowym składnikiem niezbędnym do prawidłowego wchłaniania żelaza, zapewnia, że żelazo z diety jest przechowywane w formie, która jest dla organizmu bardziej akceptowalna. Przyczynia się do prawidłowej produkcji kolagenu w celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania dziąseł, skóry, zębów, kości i naczyń krwionośnych. Przyczynia się do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego i normalnego funkcjonowania umysłu - pomaga uspokoić irytujące wahania nastroju.
 • Witamina D: badania sugerują, że wiele osób cierpiących na PMS ma obniżony poziom witaminy D. Wysokie dawki witaminy D związane są ze zmniejszeniem objawów PMS, takich jak bóle pleców i tendencją do płaczu.
 • Wapń: wykazano, że niedobór wapnia lub zaburzone wchłanianie tego minerału zwiększa ryzyko wystąpienia objawów PMS. Suplementacja wapnia łagodzi depresję, niepokój i wzdęcia. Wapń jest niezbędny do utrzymania prawidłowego stanu kości i zębów. Przyczynia się do prawidłowego krzepnięcia krwi i prawidłowego metabolizmu energetycznego, czym obniża skłonność do wzdęć.
 • Magnez: minerał ten jest niezbędny przy skurczach macicy podczas cyklu menstruacyjnego i pomaga organizmowi pozbyć się wyściółki endometrium. Jest również kluczowym czynnikiem w syntezie dopaminy w mózgu (neuroprzekaźnika), której zaburzona równowaga może wywołać stany lękowe.
 • Witamina E: witamina E jest silnym przeciwutleniaczem, który chroni komórki przed stresem oksydacyjnym (czyli np. starzeniem się naszej skóry).
 • L-tryptofan jest niezbędnym aminokwasem, który z pomocą witamin B3 i B6 bierze udział w syntezie hormonów melatoniny i serotoniny, które przyczyniają się do dobrego nastroju, pozytywnego myślenia i spokojnego snu, radzenia sobie ze stresującymi sytuacjami, a tym samym do poprawy ogólnej kondycji i regeneracji.

Ostatecznie wszystko sprowadza się do troski o siebie i miłości do siebie samej. Jeśli potrafisz rozpoznać, w której fazie cyklu się znajdujesz (więcej na ten temat znajdziesz w tym artykule), zrozumiesz, co mówi Twoje ciało, czy potrzebuje, abyś zwolniła i zregenerowała siły, czy też wolisz odkurzyć rower z piwnicy i wybrać się na przejażdżkę po lesie. Vellena została zaprojektowana, aby pomóc Ci przejść przez każdą fazę cyklu menstruacyjnego i zapewnić ci hormonalny (i miejmy nadzieję wewnętrzny) komfort.

PMS (SYNDROM PRZEDMENSTRUACYJNY) - PRZYCZYNY, OBJAWY, WSKAZÓWKI JAK SOBIE Z NIM RADZIĆ

8 gru 2022

PMS lub Zespół napięcia przedmiesiączkowego to okres około 1-2 tygodni przed miesiączką, któremu towarzyszą różne objawy emocjonalne i fizjologiczne.

W tym artykule przyjrzymy się bliżej temu, co powoduje PMS, jak rozpoznać, że cierpisz na zespół napięcia przedmiesiączkowego i jak najlepiej sobie z nim radzić.

4 TWARZE KOBIETY - DLACZEGO MY, KOBIETY, JESTEŚMY CYKLICZNE I JAK TO SIĘ OBJAWIA?

4 TWARZE KOBIETY - DLACZEGO MY, KOBIETY, JESTEŚMY CYKLICZNE I JAK TO SIĘ OBJAWIA?

1 lis 2022

Czy wiesz, że każdy cykl menstruacyjny jest podzielony na 4 fazy? Podobnie jak natura ma 4 pory roku, cykl menstruacyjny można podzielić na wiosnę, lato, jesień i zimę.

Różne fazy wpływają nie tylko na fizyczne procesy zachodzące w ciele, ale także na to, jak się czujemy, jak niektóre rzeczy przeżywamy🥰😭 inaczej nasze procesy emocjonalne. Ponieważ pochodzi od słowa cykl, oznacza to, że my, kobiety, również jesteśmy cykliczne, nie jesteśmy takie same przez cały czas, a zatem reagujemy inaczej na sytuacje w różnych fazach.

DLACZEGO WARTO INTERESOWAĆ SIĘ SWOIM CYKLEM MENSTRUACYJNYM?

To bardzo wyzwalające uczucie, gdy zdajesz sobie sprawę, że twój nastrój jest związany z fazą cyklu menstruacyjnego, w której się znajdujesz. Mówiąc prościej, przekonasz się, że możesz czuć się smutna lub płaczliwa tuż przed miesiączką, ponieważ tego właśnie doświadcza większość z nas.

Oczywiście na naszą równowagę hormonalną wpływają również inne czynniki, takie jak dieta, sen, relaks, ruch i stres. Jednak fazy cyklu miesiączkowego są najmniej wymieniane jako czynniki wpływające, a to właśnie ich zrozumienie może dać nam wiele odpowiedzi. Nasze ciało komunikuje się z nami, nauczmy się go słuchać😊.

1. FAZA FOLIKULARNA - WIOSNA

Występuje kilka dni po zakończeniu miesiączki i jest również nazywana fazą przedowulacyjną. Trwa ona aż do owulacji.  Na początku tej fazy poziom hormonów jest najniższy, ale zaczyna stopniowo wzrastać.

Tak jak wiosną wszystko w przyrodzie rozkwita i budzi się do życia, tak i my czujemy się pełne energii, nieokiełznane, pewne siebie, towarzyskie, czujemy, że cały świat należy do nas💃. To faza cyklu, która jest idealna na nowe projekty, wytrzymałość fizyczną, naukę nowych rzeczy. W tej fazie jesteśmy zabawne oraz mamy tendencję do flirtowania💄💋. Zajęcia sportowe idą jak po maśle, nie potrzebujemy tyle snu, ponieważ mamy dużo energii. Chudnięcie jest znacznie łatwiejsze.

2.FAZA OWULACYJNA - LATO

Występuje na kilka dni przed owulacją i utrzymuje się przez kilka dni po niej. Podczas tej fazy w organizmie dochodzi do owulacji, gdy ciało jest najbardziej płodne - jajeczko zostaje uwolnione z pęcherzyka, co wyzwala hormon luteinizujący.

I jak się wtedy czujemy? Ochota kochać się osiąga szczyt, czujemy się bardziej atrakcyjne - doznania seksualne są intensywniejsze, objawiają się uczuciem głębokiej miłości❤️💋. W tej fazie jesteśmy w stanie bardziej dbać i wspierać naszą rodzinę, przyjaciół i otoczenie. Jesteśmy bardziej troskliwe, skłonne do poświęcenia się, emanujemy miłością, czułością i kobiecością - przygotowujemy się bowiem do ewentualnego macierzyństwa w przypadku zapłodnienia komórki jajowej. W tej fazie radzimy sobie z kilkoma czynnościami jednocześnie dosłownie kiwnięciem małym palcem💪.

3. FAZA LUTEALNA - JESIEŃ

Okres, w którym PMS osiąga swój szczyt. Ale nie załamuj się, jest tu Vellena 😊. Faza lutealna występuje po zakończeniu fazy owulacji i trwa do miesiączki - zwykle jest to 7 dni przed rozpoczęciem miesiączki.

W tej fazie czujemy się znacznie bardziej rozdrażnione, może boleć nas dolna część pleców i podbrzusze, czujemy się wzdęte i zalane wodą, mamy ochotę na słodycze i mamy tendencję do przejadania się. Chudnięcie jest dla nas najtrudniejsze właśnie na tym etapie. Czujemy się smutne, płaczliwe, przygnębione i pojawiają sie zmiany nastroju😣😢.

Nasza energia spada i dobrze, że tak jest - nie możemy być cały czas na pełnych obrotach. Na tym etapie powinnyśmy bardziej zamknąć się w sobie - gdyby jajeczko zostało zapłodnione, w naszym ciele zaczęłoby się nowe życie. Tak więc nadchodzi czas na kreatywność, krytyczne myślenie, chwytanie inspiracji - nadszedł czas, aby dawać z siebie mniej i myśleć więcej o sobie, aby poświęcić czas na wejście w głąb siebie.

4. MENSTRUACJA - ZIMA

Okres rozpoczyna się wraz z pierwszym dniem krwawienia🩸 - część krwi i tkanki jest uwalniana z macicy. Poziom hormonów jest bardzo niski.

Pomyśl o tym jak o okresie zimowym - mieliśmy cztery pory roku i teraz jest zima, kiedy wyciszamy się, pozwalamy ciału odpocząć przy gorącym kominku, przykrytym kocem. Jest to dla nas przestrzeń do znalezienia równowagi między wewnętrzną intuicją🧘‍♀, zewnętrzną ekspresją intelektu, przestrzeń do regeneracji i autorefleksji. Czujemy, że potrzebujemy zwolnić, pozbyć się wszystkiego, co stare i dysfunkcyjne, co musi odejść i powitać z powrotem to, co nowe, młode, energiczne. Jeden cykl się skończył, nowy zacznie się ponownie😊.

My w Vellenie jesteśmy przekonane, że wewnętrzna równowaga jest podstawą do ustanowienia jakiejkolwiek równowagi w ciele. Kiedy zaakceptujemy nasz cykl menstruacyjny jako naturalną część naszej kobiecości, będziemy o wiele szczęśliwsze, poczujemy się o wiele lepiej, bardziej kobieco, atrakcyjniej i pewniej. Będziemy bardziej świadome swojego ciała i będziemy lepiej odczytywać sygnały, które nam wysyła. Życzymy Ci, abyś z radościa czekała na swoją miesiączkę❤️, i aby nie była ona dla Ciebie comiesięcznym koszmarem.

4 TWARZE KOBIETY - DLACZEGO MY, KOBIETY, JESTEŚMY CYKLICZNE I JAK TO SIĘ OBJAWIA?

1 lis 2022

Czy wiesz, że każdy cykl menstruacyjny jest podzielony na 4 fazy? Podobnie jak natura ma 4 pory roku, cykl menstruacyjny można podzielić na wiosnę, lato, jesień i zimę.

Różne fazy wpływają nie tylko na fizyczne procesy zachodzące w ciele, ale także na to, jak się czujemy, jak niektóre rzeczy przeżywamy🥰😭 inaczej nasze procesy emocjonalne.

Ulotka

22 maj 2021

Ulotka

Ulotka

22 maj 2021