BOLESNE MIESIĄCZKI: NIEWYGODNA PRAWDA O TYM, JAK WSPÓŁCZESNY STYL ŻYCIA WPŁYWA NA NASZĄ NIERÓWNOWAGĘ HORMONALNĄ

BOLESNE MIESIĄCZKI: NIEWYGODNA PRAWDA O TYM, JAK WSPÓŁCZESNY STYL ŻYCIA WPŁYWA NA NASZĄ NIERÓWNOWAGĘ HORMONALNĄ

Czy wiesz, że nasz styl życia (co jemy, jak intensywnie się ruszamy, ile godzin śpimy, ile odpoczywamy itp.) ma bezpośredni wpływ na naszą (nie)równowagę hormonalną? Bolesne miesiączki lub intensywne objawy PMS są oznaką braku równowagi hormonalnej. Hormony kobiety podlegają comiesięcznym wahaniom, ale nasz styl życia również na to wpływa.

W dzisiejszym świecie istnieje coraz większa presja na szybkość (wszystko musi być „zrobione szybko“), co stwarza dodatkowe obciążenie w postaci stałego stresu. Jeśli dodamy do tego dietę ubogą w składniki odżywcze, mało snu i ćwiczeń, nic dziwnego, że objawy PMS nasilają się z miesiąca na miesiąc.

Nie wystarczy jednak zadbać o wszystkie te aspekty naszego życia na tydzień przed miesiączką. Znalezienie równowagi hormonalnej i życiowej jest często podróżą na całe życie. Podróżą, która przynosi efekty😊.

JAKICH POKARMÓW UNIKAĆ, ABY ZŁAGODZIĆ OBJAWY PMS I BOLESNE MIESIĄCZKI?

Być może nie jest to dla Ciebie nowość, ale jeśli spożywasz zwiększone ilości tych pokarmów, jest całkiem prawdopodobne, że twoje hormony osiągają stan nierównowagi, co następnie objawia się słabymi / bolesnymi miesiączkami i intensywnymi objawami PMS (skurcze podbrzusza, wahania nastroju, zmęczenie i drażliwość, wzdęcia i gazy, trądzik hormonalny, bóle mięśni, wypadanie włosów, zaburzenia snu, złość i depresja):

Cukier i gluten

 

Cukier i gluten są niestety pokarmami powodującymi stany zapalne. Nie mówimy Ci, abyś całkowicie ich unikała. My również wiemy, jak wygląda okres przedmiesiączkowy, kiedy apetyt na słodycze rośnie i jest to ok. Musisz uważać na ilość spożywanego cukru w diecie, a spożywając gluten, sięgaj po „ciemniejsze“ zboża z pełnego przemiału (tzw. mąki pełnoziarniste, wypieki), ponieważ zawartość glutenu jest tam kompensowana przez wyższą zawartość błonnika. 

Kofeina

 

Czy wyobrażasz sobie życie bez kofeiny? My nie - ani trochę. Ale doszliśmy do punktu, w którym nie było innego wyjścia i na własnej skórze możemy potwierdzić, że kawa lub kofeina ma wpływ na naszą równowagę hormonalną - i to nie w pozytywnym tego słowa znaczeniu.

Hormon zwany kortyzolem jest w naszym organizmie wytwarzany przez nadnercza i jest odpowiedzialny za dostarczanie nam energii, gdy jej potrzebujemy (mamy jej dużo, gdy wstajemy rano, a jej poziom spada w ciągu dnia, dzięki czemu możemy położyć się do łóżka zmęczeni i zasnąć w nocy). Jeśli lubisz rano wypić filiżankę kawy, lub nawet dwie, kofeina wpływa na funkcjonowanie nadnerczy i powoduje dla nich większy stres, które wytwarzają więcej kortyzolu (jest on również odpowiedzialny za radzenie sobie ze stresem). Wyższa produkcja kortyzolu z kolei wpływa na wyższy poziom cukru we krwi, co z kolei skutkuje zmęczeniem, ciągłym głodem, zwiększonym apetytem na słodycze, częstym oddawaniem moczu i trudnościami z utratą wagi. Prawdopodobnie zauważyłaś, że po wypiciu kawy nagle masz dużo energii (kortyzol wzrasta), ale po pewnym czasie zmęczenie powraca, czujesz się głodny, mimo że jadłaś, masz ochotę na słodycze po jedzeniu i nie zadowalasz się kostką czekolady (poziom cukru we krwi wzrósł).

Wszystko zależy od ilości. Nie musisz od razu przestać pić kawy, być może ograniczenie się do jednej filiżanki dziennie wystarczy.

Alkohol

 

Spożycie alkoholu bezpośrednio wiąże się z tym, jak bolesne mogą być objawy PMS. Naukowcy doszli do wniosku, że dzieje się tak, ponieważ alkohol jest bezpośrednio związany z hormonami, które kontrolują nasz nastrój, nasze emocje. Jednym z takich hormonów jest serotonina. Zwiększone spożycie alkoholu prowadzi do nasilenia i pogorszenia objawów PMS oraz bolesnych lub nieregularnych miesiączek. Choć może to być trudne, postaraj się ograniczyć wieczorną lampkę wina do 2-3 razy w tygodniu.

FAST FOOD 

 

Przetworzona i pakowana żywność zawiera sztuczne hormony i często jest naszpikowana cukrem i solą. Badania pokazują, że emocjonalne i fizyczne objawy PMS są znacznie gorsze u kobiet, które regularnie spożywają żywność przetworzoną. Tak więc, nawet jeśli gotowanie domowego posiłku może zajmować więcej czasu, wysiłek jest tego wart. Badania wykazały, że dieta zachodnia, w szczególności dieta o zwiększonym spożyciu przetworzonej żywności, powoduje więcej przypadków PMS.

Każdy z nas od czasu do czasu ma ochotę na paczkę chipsów lub szklankę coli. Dopóki zdarza się to od czasu do czasu - nie jest to dużym problemem, ale należy uważać, aby nie spożywać tych pokarmów codziennie, ponieważ tak jak mają one negatywny wpływ na układ hormonalny, mają również zły wpływ na pozostałe układy w organizmie.

 

JAKIE ZMIANY MOŻNA WPROWADZIĆ W STYLU ŻYCIA, ABY ZŁAGODZIĆ OBJAWY PMS, BOLESNE I NIEREGULARNE MIESIĄCZKI ORAZ PRZYWRÓCIĆ RÓWNOWAGĘ HORMONALNĄ?

Sen

Należy spać od 8 do 9 godzin na dobę i starać się kłaść spać o rozsądnej porze. Tak - w przypadku małych dzieci jest to wymóg nierealny do spełnienia, więc staraj się przynajmniej spać wtedy, kiedy śpi Twoje dziecko.

Ruch i ćwiczenia

Regularne ćwiczenia mogą znacznie zmniejszyć objawy PMS - zarówno emocjonalne, jak i fizyczne. Prawdopodobnie zauważyłaś, że po aktywności sportowej czujesz się znacznie szczęśliwsza i bardziej zadowolona 🤩. Nie ma znaczenia, czy jest to bieganie, joga, pilates czy podnoszenie ciężarów. Chodzi o to, aby sprawiało to przyjemność i uszczęśliwiało.

Stres

Znalezienie zdrowych sposobów na wyeliminowanie stresu jest kluczem do utrzymania kobiecego ciała / zdrowia w równowadze. Stres może siać spustoszenie w naszych hormonach i jeszcze bardziej pogarszać objawy PMS. Ćwiczenie jogi, medytacja lub znalezienie wewnętrznej równowagi i czasu dla siebie powinno być integralną częścią równoważenia cyklu.

Nawadnianie

Może się wydawać, że picie wody jest zupełnie prostym zadaniem. Jednak podczas picia wody należy uważać, aby nie wypić litra wody za jednym razem, a następnie nie pić przez wiele godzin. Zaleca się picie wody w mniejszych ilościach (150 ml - 200 ml) co pół godziny/godzinę. W ten sposób faktycznie nawadniasz organizm, a nie tylko „przepuszczasz“ wodę i obciążasz nerki.

Vellena

I najlepsze na koniec😇. Naturalny napój dla kobiet Vellena opracowaliśmy tak, aby nie tylko dobrze smakował, ale także uzupełniał niezbędne składniki odżywcze, które przywracają równowagę wewnętrzną i hormonalną.

Raz dziennie wymieszaj Vellenę w 100 ml wody i przygotuj smaczny napój, który pomoże Ci zmniejszyć objawy PMS oraz bolesne lub nieregularne miesiączki.

Powrót do blogu