4 TWARZE KOBIETY - DLACZEGO MY, KOBIETY, JESTEŚMY CYKLICZNE I JAK TO SIĘ OBJAWIA?

4 TWARZE KOBIETY - DLACZEGO MY, KOBIETY, JESTEŚMY CYKLICZNE I JAK TO SIĘ OBJAWIA?

Czy wiesz, że każdy cykl menstruacyjny jest podzielony na 4 fazy? Podobnie jak natura ma 4 pory roku, cykl menstruacyjny można podzielić na wiosnę, lato, jesień i zimę.

Różne fazy wpływają nie tylko na fizyczne procesy zachodzące w ciele, ale także na to, jak się czujemy, jak niektóre rzeczy przeżywamy🥰😭 inaczej nasze procesy emocjonalne. Ponieważ pochodzi od słowa cykl, oznacza to, że my, kobiety, również jesteśmy cykliczne, nie jesteśmy takie same przez cały czas, a zatem reagujemy inaczej na sytuacje w różnych fazach.

DLACZEGO WARTO INTERESOWAĆ SIĘ SWOIM CYKLEM MENSTRUACYJNYM?

To bardzo wyzwalające uczucie, gdy zdajesz sobie sprawę, że twój nastrój jest związany z fazą cyklu menstruacyjnego, w której się znajdujesz. Mówiąc prościej, przekonasz się, że możesz czuć się smutna lub płaczliwa tuż przed miesiączką, ponieważ tego właśnie doświadcza większość z nas.

Oczywiście na naszą równowagę hormonalną wpływają również inne czynniki, takie jak dieta, sen, relaks, ruch i stres. Jednak fazy cyklu miesiączkowego są najmniej wymieniane jako czynniki wpływające, a to właśnie ich zrozumienie może dać nam wiele odpowiedzi. Nasze ciało komunikuje się z nami, nauczmy się go słuchać😊.

1. FAZA FOLIKULARNA - WIOSNA

Występuje kilka dni po zakończeniu miesiączki i jest również nazywana fazą przedowulacyjną. Trwa ona aż do owulacji.  Na początku tej fazy poziom hormonów jest najniższy, ale zaczyna stopniowo wzrastać.

Tak jak wiosną wszystko w przyrodzie rozkwita i budzi się do życia, tak i my czujemy się pełne energii, nieokiełznane, pewne siebie, towarzyskie, czujemy, że cały świat należy do nas💃. To faza cyklu, która jest idealna na nowe projekty, wytrzymałość fizyczną, naukę nowych rzeczy. W tej fazie jesteśmy zabawne oraz mamy tendencję do flirtowania💄💋. Zajęcia sportowe idą jak po maśle, nie potrzebujemy tyle snu, ponieważ mamy dużo energii. Chudnięcie jest znacznie łatwiejsze.

2.FAZA OWULACYJNA - LATO

Występuje na kilka dni przed owulacją i utrzymuje się przez kilka dni po niej. Podczas tej fazy w organizmie dochodzi do owulacji, gdy ciało jest najbardziej płodne - jajeczko zostaje uwolnione z pęcherzyka, co wyzwala hormon luteinizujący.

I jak się wtedy czujemy? Ochota kochać się osiąga szczyt, czujemy się bardziej atrakcyjne - doznania seksualne są intensywniejsze, objawiają się uczuciem głębokiej miłości❤️💋. W tej fazie jesteśmy w stanie bardziej dbać i wspierać naszą rodzinę, przyjaciół i otoczenie. Jesteśmy bardziej troskliwe, skłonne do poświęcenia się, emanujemy miłością, czułością i kobiecością - przygotowujemy się bowiem do ewentualnego macierzyństwa w przypadku zapłodnienia komórki jajowej. W tej fazie radzimy sobie z kilkoma czynnościami jednocześnie dosłownie kiwnięciem małym palcem💪.

3. FAZA LUTEALNA - JESIEŃ

Okres, w którym PMS osiąga swój szczyt. Ale nie załamuj się, jest tu Vellena 😊. Faza lutealna występuje po zakończeniu fazy owulacji i trwa do miesiączki - zwykle jest to 7 dni przed rozpoczęciem miesiączki.

W tej fazie czujemy się znacznie bardziej rozdrażnione, może boleć nas dolna część pleców i podbrzusze, czujemy się wzdęte i zalane wodą, mamy ochotę na słodycze i mamy tendencję do przejadania się. Chudnięcie jest dla nas najtrudniejsze właśnie na tym etapie. Czujemy się smutne, płaczliwe, przygnębione i pojawiają sie zmiany nastroju😣😢.

Nasza energia spada i dobrze, że tak jest - nie możemy być cały czas na pełnych obrotach. Na tym etapie powinnyśmy bardziej zamknąć się w sobie - gdyby jajeczko zostało zapłodnione, w naszym ciele zaczęłoby się nowe życie. Tak więc nadchodzi czas na kreatywność, krytyczne myślenie, chwytanie inspiracji - nadszedł czas, aby dawać z siebie mniej i myśleć więcej o sobie, aby poświęcić czas na wejście w głąb siebie.

4. MENSTRUACJA - ZIMA

Okres rozpoczyna się wraz z pierwszym dniem krwawienia🩸 - część krwi i tkanki jest uwalniana z macicy. Poziom hormonów jest bardzo niski.

Pomyśl o tym jak o okresie zimowym - mieliśmy cztery pory roku i teraz jest zima, kiedy wyciszamy się, pozwalamy ciału odpocząć przy gorącym kominku, przykrytym kocem. Jest to dla nas przestrzeń do znalezienia równowagi między wewnętrzną intuicją🧘‍♀, zewnętrzną ekspresją intelektu, przestrzeń do regeneracji i autorefleksji. Czujemy, że potrzebujemy zwolnić, pozbyć się wszystkiego, co stare i dysfunkcyjne, co musi odejść i powitać z powrotem to, co nowe, młode, energiczne. Jeden cykl się skończył, nowy zacznie się ponownie😊.

My w Vellenie jesteśmy przekonane, że wewnętrzna równowaga jest podstawą do ustanowienia jakiejkolwiek równowagi w ciele. Kiedy zaakceptujemy nasz cykl menstruacyjny jako naturalną część naszej kobiecości, będziemy o wiele szczęśliwsze, poczujemy się o wiele lepiej, bardziej kobieco, atrakcyjniej i pewniej. Będziemy bardziej świadome swojego ciała i będziemy lepiej odczytywać sygnały, które nam wysyła. Życzymy Ci, abyś z radościa czekała na swoją miesiączkę❤️, i aby nie była ona dla Ciebie comiesięcznym koszmarem.

Powrót do blogu